Jak Travin funguje - působení a účinek

Travin je oblíbený a unikátní díky svým dvěma vlastnostem:

  1. dodává trávníku výživu
  2. udržuje trávník v bezplevelném stavu

Travin totiž obsahuje základní prvky, které jsou potřeba ve výživě trávníku a dvě účinné látky, které likvidují plevele. Jako další plus obsahuje Travin ještě zeolitovou složku. Jak to celé funguje?

Rozpustné látky, obsažené v přípravku Travin, výživné látky a herbicidy ( účinné látky ) se postupně uvolňují  mírnými vodními srážkami a do rostlin pronikají hlavně prostřednictvím kořenů.

Minerální složka zaručuje velmi dobrou výživu trávníku, poměr dusík-fosfor-draslík-hořčík je 14,1-3,8-5,1-1,4 %.

pusobeni travinu

Přítomnost zeolitového substrátu vzhledem ke svým sorbčním schopnostem zaručuje rovnoměrné a pravidelné přijímání živin a ochranářských látek v dané lokalitě, dále zlepšuje vodní režim, strukturu půdy a optimalizuje pH.

Pro dobré působení je potřeba dodržet dávkování a vodní srážky, které přípravek aktivují. Travin se používá v dávce 30 g/m2 a aplikuje se rozhozem. Přesnou aplikaci bez rizika popálení trávníku docílíte použitím rozmetadla nebo aplikačního vozíku.

A jak je to s tou vodou?

Výživné látky jsou optimálně z přípravku uvolňovány působením vody z mírných dešťových srážek nebo mírné zálivky. 

Živiny se uvolňují postupně. Větší část živin se z přípravku Travin uvolní po postupném spadu asi  20 - 30 mm vodních srážek, obvykle za 1 -2 týdny. Zbývající množství  živin se z přípravku uvolní po postupném spadu dalších 20 - 30 mm mírných vodních srážek.

Ale pozor, s voudou se to nesmí přehnat! Nadměrné vodní srážky a nadměrná zálivka trávníků nejsou prospěšné pro efektivní transport živin z přípravku  Travin do kořenů rostlin.

Obě účinné látky se z přípravku Travin také optimálně  uvolňují  mírným deštěm nebo mírnou zálivkou. Účinná látka clopyralid vystupuje z přípravku Travin rychleji a působí ihned, kdežto  druhá herbicidní látka fluroxypyr se uvolňuje výrazně pomaleji a dlouhodoběji.

Oba herbicidy se ve své účinnosti dobře doplňují.

Účinek přípravku na plevele se projeví  cca 7- 14 dní po aplikaci a mírných vodních srážkách.Vzhledem k mechanismu účinku je nejlepší účinnosti dosahováno na vzcházející plevele.

Přípravek Travin můžete objednat ihned shopu, kde si vyberte balení dle plochy vašeho trávníku.